29 јануари 2014 | Кафе пауза

Рачно изработени играчки кои изгледаат како да се живи

Погледнете ги овие неверојатно детално изработени животинки кои изгледаат како да се живи...

Книга: „Љубов во време на колера“ – Габриел Гарсија Маркес

Она што изгледа како крајот на една младешката љубов, со текот на времето се претвора во еден од највозбудливите, страсни триаголници кои можете да ги најдете само во вакви феноменални дела.

Она што вообичаено го чкртате на хартија открива нешто за вашата личност

За време на здодевни состаноци, кога зборувате на телефон или додека отсутно размислувате со празен лист хартија пред вас, сигурно имате обичај да цртате коцки, квадрати, ѕвездички или нешто слично.
Датум: 29 јан 2014
, Автор:

7 трикови за одржување на уредноста и чистотата во вашиот автомобил

Дали предните светла на вашиот автомобил се матни и не светат добро? Можеби често оставате отпадоци од ѓубре или пак ве фаќа срам доколку треба да го отворите вашиот багажник пред некој друг.
Датум: 29 јан 2014
, Автор:

Хенри Џејмс: Писмо до депресивната пријателка

Тагата нѐ износува, нѐ искористува, но и ние ја износуваме и ја искористуваме неа.

Смешни кучиња што весело си играат во снегот

И кучињата сакаат да уживаат во снегот исто како и вие.

Валентино – Колекција „Haute Couture“ пролет/лето 2014

Погледнете како оваа колекција изгледаше на модната писта во Париз.

Разбијте ја монотонијата на секојдневието

Има толку многу лесни начини да ја избегнете монотонијата на секојдневието, кои ќе ве направат посреќни и полека ќе ви го сменат животот. Еве некои од нив.

Првиот голем настан годинава во Капан Ан: Звукот на „Metalheadz“ во Скопје

На 1 февруари (сабота), во Капан Ан се одржува несекојдневен настан, кој ќе ја отвори овогодишната клабинг сезона – гостува еден од основачите на драменбејс жанрот – Agnar Agnarsson, попознат како Agzilla.
Датум: 29 јан 2014
, Автор:

ОНЕ и Каролина со нов договор за соработка – Заедно и во 2014

Телекомуникацискиот оператор ОНЕ и Авалон Продукција со задоволство информираат дека ја продолжуваат соработката и во следната, 2014 година. Трета година по ред, брендот на ОНЕ застанува зад најголемата македонска музичка поп ѕвезда Каролина.
Датум: 29 јан 2014
, Автор:

Проекција на обновената верзија на култниот француски филм „Армија на стравот“ од 1969

Кинотеката на Македонија и Францускиот институт во Скопје имаат чест да ве информираат дека в четврток 30 јануари 2014 год., во 20 часот, во Кинотеката на Македонија, ќе се одржи вечер посветена на француското филмско наследство.
Датум: 29 јан 2014
, Автор:

Демир Капија со специјална програма за прослава на „Св. Трифун“

По четврти пат општина „Демир Капија“, во соработка со Центарот за едукација и вмрежување во туризмот, ќе го прослави празникот на лозарите „Св. Трифун“, а со закројувањето на првата винова лоза ќе започне уште една плодна и бериќетна година.
Датум: 29 јан 2014
, Автор:
12