консумирање | Кафе пауза

Зошто треба често да консумирате лубеница?

Лубеницата не е само летно уживање - тоа е хранливо овошје со бројни придобивки, а како што започнува сезоната вклучете го во вашето дневно мени и погрижете се правилно да го консумирате!

Зошто треба почесто да консумирате смокви?

Откријте кои се нивните здравствени придобивки!

Што ќе се случи со вашиот организам доколку секојдневно консумирате портокали?

Не заборавајте дека портокалите се извор на витамин Ц и антиоксидантски хранливи материи!

Зошто треба почесто да консумирате краставици?

Дали знаевте дека краставиците не само што се нискокалорична храна туку и изобилуваат со витамини и минерали?

8 здрави намирници со кои не треба да претерувате

При консумирање на некои супер храни не треба да претерувате, бидејќи тие едноставно не можат да ги понудат сите хранливи материи што му се потребни на вашето тело.

Словенечкиот филозоф Славој Жижек вели: Ако сме сите среќни зошто сегде владее тегобност и депресија?

Познатиот филозоф од Словенија, Славој Жижек неодамна објави текст во кој објаснува како трендот на здравата исхрана е поврзан со потрошувачите.

Зошто не треба да пиете кафе додека земате пилули за контрацепција?

За жените кои се штитат од несакана бременост со помош на контрацепциски пилули или други хормонски помагала, консумирањето кафе може да има негативни последици.