10 септември 2014 | Кафе пауза

Мункејк – колачите по кои полуде светот

Месечевиот колач (mooncake) е традиционална кинеска пекарска слатка, но денес постана популарна ширум светот, а нејзиниот изглед и состав целосно се прилагодени на современиот стил на живеење и вкусот на поединците.
Датум: 10 сеп 2014
, Автор:

Јастог плетенка – нова лесна фризура за елегантен, но опуштен изглед

Се носи на едната страна, одлична е за свадбени, како и за други специјални прилики, делува и елегантно и опуштено, а најдобро ќе ја изведат девојките со погусти и малку виткани коси. Еве како да ја направите.
Датум: 10 сеп 2014
, Автор:

Книга: „Царица“ – Шан Са

Приказна за единствената кинеска царица, најконтроверзната фигура во кинеската историја, која ќе ве одведе во дамнешни, далечни времиња и ќе ве маѓепса со едноставноста и длабочината.
Датум: 10 сеп 2014
, Автор:

Свадбена фотосесија покрај живописен глечер на Алјаска

Во продолжение ќе видите дел од церемонијата на млад брачен пар од САД во потрагата по уникатна и спектакуларна свадбена фотосесија...

Прекрасен, но проколнат остров. Дали сепак би го посетиле?

Гајола е прекрасен италијански остров. Отсечен е, околу него има кристално чиста вода, но е тотално напуштен. За нешто толку природно прекрасно да биде комплетно празно мора да има нешто што не е во ред.
Датум: 10 сеп 2014
, Автор:

6 причини да се пробате во планински велосипедизам

Маунтинбајкот не е само обично возење велосипед.

15 интересни факти за Габриел Гарсија Маркес кои веројатно не сте ги знаеле

Сè поголем број литературни критичари се согласуваат дека Габриел Гарсија Маркес, заедно со Хорхе Луис Борхес и Хулио Кортазар, е еден од најголемите латино-американски писатели на 20-от век.

7 работи кои не треба да ги правите кога сте лути

Колку и да е тешко во моментот, мора да научиме да го контролираме бесот и да не му дозволиме да управува со нас. Еве што не треба да правите кога сте лути.
Датум: 10 сеп 2014
, Автор: