13 мај 2014 | Кафе пауза

Две момчиња ја добија највисоката пофалба од Сајмон на шоуто „Britain’s Got Talent“

Настап кој предизвика солзи во очите на Алиша и кој го натера Сајмон да го притисне златното копче...

Начинот на кој ја држите чашата го открива вашиот карактер

Психологот Глен Вилсон го набљудувал говорот на телото на околу 500 лица додека пиеле и ги поделил во 8 различни групи според карактерот.
Датум: 13 мај 2014
, Автор:

Лајт чизкејк – торта од јогурт со јагоди

Лесна и освежителна, сочна и вкусна, и што е најважно, едноставна за подготовка...
Датум: 13 мај 2014
, Автор:

Како изборот на факултетот влијае врз успехот во кариерата по дипломирањето?

Една нова студија спроведена на 29.560 дипломирани студенти открила дека самиот факултет не влијаел врз нивното задоволство откако завршиле, ниту пак врз нивната ангажираност во работата.

Колоритни чоколади кои изгледаат како да се направени од стопени мрсни боички

Оние што велат дека храната е еден вид уметност, дефинитивно не грешат.

15 начини да носите проѕирно без да се чувствувате голо

Од маичките до макси здолништата со шлиц, овој тренд брзо се здобива со популарност. Но, сепак треба внимателно да се одбираат парчињата за да не изгледате нападно и невкусно.
Датум: 13 мај 2014
, Автор:

И најдолгото патување започнува со еден чекор

„Правете ги тешките работи додека се лесни и големите работи додека се мали. Патувањето од илјада милји започнува со еден чекор.“
Датум: 13 мај 2014
, Автор:

Фокусирајте се на вашите задолженија, туѓите оставете им ги на другите

Сите ние си имаме свои задолженија, како на работа, така и дома, но неретко знаеме да направиме екскурзии и да се „позанимаваме“ со задолженијата на другите, а нашите да ги занемариме.
Датум: 13 мај 2014
, Автор:

Како да го надминете стравот од неуспех?

Стравот од неуспех е нормална работа сѐ додека не стане постојан и не почне да нѐ блокира во намерите да стигнеме до успех на кое било поле.