24 јануари 2012 | Кафе пауза

Јарец и риби – пријателска комбинација

Рибата покрај јарецот се чувствува безбедно и сигурно, а на јарецот тоа му претставува задоволство, бидејќи знае дека секогаш може да се обрати за совет или утеха кај неа.

Македонски дизајн за „Мерцедес“ инспириран од охридската пастрмка

Дизајнерот Апостол Тноковски сакал да искористи нешто карактеристично за Македонија како инспирација.

Како да се ослободите од здодевниот подбрадок?

Доколку сакате мазен врат и убава линија на вилицата треба редовно да правите вежби, кои бараат посветеност, но тие се едноставни и ќе ви одземат само неколку минути од денот.

Чевлите на Кристијан Лубутен – сон на секоја жена

Францускиот дизајнер на чевли направи империја со своите уникатни модели, женствениот облик и ексцентричноста во боите. Црвениот ѓон на чевлите стана негов заштитен знак...
Датум: 24 јан 2012
, Автор:

Истанбул како Париз

Сѐ повеќе богаташи од целиот свет го вртат погледот кон Истанбул. Наместо во Париз, тие одбираат да купат луксузен имот во метрополата над Босфор. А таму цените веќе ги достигнуваат оние во најскапите региони...
Датум: 24 јан 2012
, Автор:

Најголемата затворена плажа во светот

Официјално е отворена во 1993 година, а најмногу посетители се забележани во 1995 година кога се избројани 1.25 милиони луѓе.

Раздвижена „Мртва природа“

Скот Гарнер ја воодушеви интернет-публиката, со неговото последно и необично дело „Мртва природа“. Сликата е само навидум статична, но ако ја искривите, 3Д проектираните предмети ќе се стркалаат во рамката.
Датум: 24 јан 2012
, Автор: