Најголемата затворена плажа во светот

Најголемата затворена плажа во светот

Вештачките плажи почнуваат да стануваат вистински хит во светот. На ваква плажа можеме да наидеме во Монако, Хонг Конг, Париз, Берлин, Ротердам, Торонто и на многу други места, но сепак најголемата, а можеби и најубавата се наоѓа во Мијазаки, Јапонија.

Најголемата затворена плажа во светот

„Seagaia Ocean Dome“ е вештачки затворена плажа долга 300, а широка 100 метри. Во неа има направено вулкан, плажа од вештачки песок на која има и вештачки палми, а за дождливите денови направен е најголемиот покрив на затворање, кој обезбедува сино ведро небо во секое време. Температурата на воздухот е постојано регулирана околу 30 степени Целзиусови, додека температурата на водата се движи околу 28 степени Целзиусови. Вулканот се активира на секои 15 минути и испушта огнени пламени на секој час, кога во океанот се прават огромни бранови за големо задоволство на сурферите.

Најголемата затворена плажа во светотНајголемата затворена плажа во светот

Оваа плажа може да пречека 10.000 туристи одеднаш, а интересното е тоа што вистинската плажа се наоѓа на само 300 метри од овој објект. Официјално е отворена во 1993 година, а најмногу посетители се забележани во 1995 година кога се избројани 1.25 милиони луѓе. Билет за возрасен чини околу 30 американски долари, додека за деца приближно 20.

Најголемата затворена плажа во светотНајголемата затворена плажа во светотНајголемата затворена плажа во светотНајголемата затворена плажа во светотНајголемата затворена плажа во светотНајголемата затворена плажа во светотНајголемата затворена плажа во светот


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

  1. suncica Reply

    predivno!

Остави коментар