07 декември 2017 | Кафе пауза

5 знаци дека можеби ви е потребно лекување на душата

Колкумина од вас се согласуваат со фактот дека секому му е потребно лекување? И тоа не физичко, туку лекување на психолошко, емоционално и духовно ниво.

4 работи кои треба да ги знаете за Адама Иву, жената што е прогласена за личност на годината

TIME ја најави насловната за „Личност на годината“ на 6-ти декември, а престижната насловна страница беше премногу голема за само една личност.

Вистината за запознавањето на „вистинскиот“

Сигурно си го имате поставено прашањето: „Како ќе знам дека сум ја сретнал/а вистинската личност?“ Одговорот, се разбира, не е едноставен.

5 неверојатни животни совети од постарите кои треба добро да ги запомните

Иако следниве приказни се навистина едноставни, од нив можете да научите многу. Прочитајте ги овие неверојани совети од постарите луѓе.

Астрологијата открива каков маж треба да барате во 2018 година доколку сакате да бидете среќни

Верувате дека немате среќа во љубовта или едноставно сметате дека сите мажи се исти? Хороскопот открива каков маж треба да пронајдете во Новата година.

Само за скептици: Пасивно-агресивни цитати кои ќе успеат да ве инспирираат

Доколку ви треба мала мотивација, но не ви се верува дека инспиративните афирмации ќе ви помогнат, следниве пасивно-агресивни цитати се совршени за вас!

Истражувањата откриваат: Црвеното вино и чоколадото се фонтаната на младоста!

Едно неодамнешно истражување од Универзитетот во Брајтон открило дека состојката наречена ресвератрол може да доведе до „младешки“ изглед.

Изберете дрво и дознајте што ќе доживеете во 2018-та година

Изберете едно дрво за вашата градина. Бидете внимателни и слушајте го вашиот внатрешен глас.

Најсилните жени многу често страдаат од високо функционална депресија

Силните жени кои се соочуваат со овој проблем постојано имаат насмевка на лицето иако не чувствуваат внатрешен мир.

12 анимирани филмови од Пиксар што имаат длабоко психолошко значење

Понекогаш, некои од анимираните филмови треба да ги погледнете неколку пати за да ја сфатите нивната суштинска порака.

Луѓето кои сакаат да бидат сами се одликуваат со неверојатни карактерни особини

Луѓето честопати погрешно ги разбираат, бидејќи тие не знаат да комуницираат толку добро колку екстровертите.

3-те видови души кои ги сретнуваме во животот и нивната цел

Сè што се случува има некакво значење. Луѓето кои ги сретнуваме и работите кои ги правиме се за некоја повисока цел во животот. И пријатните и непријатните искуства низ кои минуваме се овде со причина.
12