22 ноември 2020 | Кафе пауза

Фотографии кои ќе го обојат вашиот есенски ден: Еве како се фарбаат ткаенини рачно

Повеќе од 500 луѓе работат на рачно фарбање на ткаенини во село каде скоро 90% од популацијата зависи од оваа активност.

Контроверзниот филм „Cuties“ може да влезе во трката за Оскар

Иако доби многу високи оценки од критичарите и покажа успех во Франција, режисерот на филмот еднаш доби закани, а се крена прашина и околу најавата за филмот на Нетфликс.

Тајнaтa на најдобрите маратонци: Рецепт кој ја враќа енергијата

Зошто племето Тарахумара се најдобрите ултрамаратонци во светот?