Мажите и жените навистина го гледаат светот различно

Очите на мажите се многу поосетливи на мали детали и објекти кои се во движење, додека пак жените се поперцептивни на промени на боите...

Поглед во училниците ширум светот

Серија фотографии која ја доловува вистинската атмосфера во училниците ширум светот, економските и социјалните прилики и нормите во различни општества...

Современи дневни соби со отворен поглед кон надвор

Дневни соби со речиси невидливи граници помеѓу внатрешноста и надворешниот свет.

Новиот фантастичен дом на основачот на Твитер

Основачот на „Твитер“, Џек Дорси, отсега ќе може да ужива во неверојатен поглед и неизмерен луксуз. Тој пред извесно време ја купи оваа неверојатна куќа во Калифорнија, за 9,9 милиони американски долари.

Уникатна вила со поглед на езеро

Скривалиште за оние кои сакаат да побегнат од градската џунгла и својот мир да го побараат во тишина и живописна глетка која смирува...

Промените на ноќното небо во наредните 7 милијарди години

Неверојатни фотографии направени од Хабл ни покажуваат како би изгледал „сударот“ со Андромеда на нашето ноќно небо.

Најромантичните ресторани во светот

Замислете се себеси како уживате во некој од овие ресторани, со магично опкружување, прекрасна природа, далеку од каков било стрес, а спроти вас саканата личност. Повеќе и не е потребно, зарем не?

Најлуксузниот стан во Велика Британија

Овој луксузен стан претставува еден од најлуксузните домови во Велика Британија, а неговата цена изнесува 65 милиони фунти.

Погледи за паметење

Почнувајќи од ѕвездите на немите филмови, па сè до црвените очи на Натали Портман во филмот „Црниот лебед“, ова се незаборавните актерки кои докажаа дека очите се навистина прозорец на душата.
Датум: 03 јун 2012

Најскапите хотелски апартмани во светот

Пoчнувајќи од околу 13.000 долари до неверојатни 65.000 долари од вечер, ова е листа на прекрасните хотелски апартмани кои го држат „рекордот“ во цена за една вечер...

Поезија: Недостиг

Ми недостига еден топол поглед и цврсто држење за рака. Ми недостига сјајот на едни очи и храброста да им шепнам TE САКАМ.
Датум: 28 апр 2012
, Автор:

Њујорк од птичји поглед

Фотографот Навид Барати е роден и растел во руралниот дел од Охајо. Неговата артистичка пасија го натерала од инженер да постане фотограф.