Промените на ноќното небо во наредните 7 милијарди години

Ова интересно видео преку неколку фотографии направени од телескопот Хабл, ни покажува како ќе се променува нашето ноќно небо во текот на наредните 7 милијарди години. Веќе е добро познато дека Млечниот Пат ќе се „судри“ со галаксијата Андромеда за околу 4 милијарди години од сега и тоа целосно ќе го промени нашиот поглед кон ѕвездите. Но, дали Земјата ќе преживее толку долго за да биде сведок на овој фасцинантен настан?Промените на ноќното небо во наредните 7 милијарди годиниi

Земјата, како планета има големи шанси да преживее до тогаш, но животот на неа – најверојатно не. Астрономите велат дека осветлувањето од нашето Сонце постојано, но полека се зголемува и со тоа се зголемува и соларната радијација. За околу 4 милијарди години од сега драстично ќе се зголемат температурите на Земјата и има голема можност да се создаде ефектот на стаклена градина (би имало слични услови како оние кај нашиот сосед Венера). Температурите би биле толку високи, што дури и металот би се топел. Во секој случај, кој и да биде во можност да го следи овој настан – ќе има спектакуларен поглед на ноќното небо.

Промените на ноќното небо во наредните 7 милијарди години

Денешното ноќно небо

Промените на ноќното небо во наредните 7 милијарди години

2,12 милијарди години

Промените на ноќното небо во наредните 7 милијарди години

3,75 милијарди години

Промените на ноќното небо во наредните 7 милијарди години

3,84 милијарди години

Промените на ноќното небо во наредните 7 милијарди години

3,91 милијарди години

Промените на ноќното небо во наредните 7 милијарди години

4,15 милијарди години

Промените на ноќното небо во наредните 7 милијарди години

7 милијарди годиниБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

  1. BettyBoop^^ Reply

    Ubavo.

  2. JaSsS Reply

    Лошо :S

Остави коментар