Најдебелите и најслабите нации во светот

Најдебелите и најслабите нации во светот

Група на научници ја пресметале просечната тежина на еден жител на планетата земја, па така ја составиле и листата со најдебелите и листата со најслабите луѓе во светот.

Најдебелите и најслабите нации во светот

Нивата процена тие ја направиле користејќи податоци за тежината и висината на жители од одредена земја, па така ја добиле просечната тежина на еден човек на планетата. На светско ниво, просечната телесна маса не еден возрасен човек изнесува 62 килограми.

10 најдебели нации

10 најслаби нации

1. САД 1. Северна Кореја
2. Кувајт 2. Камбоџа
3. Хрватска 3. Бурунди
4. Катар 4. Непал
5. Египет 5. Конго
6. Обединети Арапски Емирати 6. Бангладеш
7. Тринидад и Тобаго 7. Шри Ланка
8. Аргентина 8. Етиопија
9. Грција 9. Виетнам
10. Бахреин 10. Еритреј

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

  1. Ivva Reply

    Vo najdebeli gi nema Germanija i Holandija !?!?!? No way 😀

Остави коментар