22 фотографии од Истанбул што може да го сменат вашето мислење за Турција

Оваа земја често се доживува како место за евтин одмор, а луѓето понекогаш забораваат на нејзината богата историја и уникатна атмосфера.

Овој медитерански град е единственото место во светот каде што растат овие необични рози

Во Турција, недалеку од границата со Сирија, на бреговите на реката Еуфрат, постои регион кој привлекува посетители кои сакаат егзотика, античката историја и романса...

Ѓозлеме: Традиционален турски рецепт

Ѓозлеме е турски леб со квасец кој може да биде направен со мелено месо, зеленчук, спанаќ, сирење или компир.

Волшебната Турција: 5 прекрасни места коишто сакаме да ги посетиме

Турција е пространа и едноставно неверојатна земја што вреди да се посети повеќе од еднаш во животот.
Датум: 05 јул 2019
, Автор:

10 работи за Турција што веројатно не сте ги знаеле

Турција е целосно различен свет полн со автентични и неверојатни нешта што нема да ги пронајдете во другите држави.

Деринкују: Древниот подземен град кој бил дом на 20.000 луѓе

Освен ако не дојде до некоја апокалипса, малкумина од нас би се согласиле да живеат под земја. Сепак, помеѓу 8-иот и 7-иот век пред нашата ера, во древниот град Деринкују, луѓето живееле токму вака.

Фотографии од магичната Кападокија во Турција што ќе ве остават без здив

Погледнете ги овие фотографии што без сомнение ќе ве изненадат и ќе ве натераат да го запишете ова место како едно од следните дестинации што би сакале да ги посетите.

Неверојатни фотографии од Истанбул кои изгледаат како сцени од филмот „Inception“

Драги фанови на филмот „Inception“, „Flatland“ не е продолжение, но сепак претставува еден фасцинантен проект.

Ова е првото кафуле во светот

Неминовно е нашата кафе пауза да ја искористиме релаксирајќи се во некое кафуле. Денес тој толку вообичаен процес некогаш бил недозволен и забрануван.
Датум: 03 јун 2015

Турска фантазија

Ова видео ќе ви овозможи не само да видите како неговиот креатор ја видел Турција, туку и да ја почувствувате, веројатно приближно онака како што ја почувствувал и самиот тој.

Природните убавини на Блискиот Исток

Спектакуларна природа, како и на секое друго место на нашата прекрасна планета...

Прошетка низ шармантниот Истанбул

Ова е еден од најживописните градови на планетата, а многумина го нарекуваат и „Главниот град на светот“.
Датум: 02 ное 2013
, Автор: