Најубавите плажи на Балканот

За да уживате во прекрасните плажи и егзотичните морски пејзажи нема потреба да патувате далеку.

Овој човек дал отказ и продал сè што има за да може да патува со својата мачка!

Тие шетаат низ Австралија со подвижен камп веќе 3 години и заедно поминале над 50.000 километри.

Жената што го бара својот дом: „Потекувам од Југославија, земјата што повеќе не постои“

Уредничката на категоријата за патување на сајтот на BBC, Ања Мутич, одлучила да се врати таму каде што е родена.

Каде треба да отпатувате ова лето според вашиот хороскопски знак?

Ако сè уште немате идеја каде да го поминете летниот одмор, можеби вашиот хороскопски знак ќе ви помогне да се одлучите.

Што сè треба да знаете пред да тргнете на одмор со вашиот пријател Стрелец?

Ако барате некој кој би ви правел друштво во нова авантура, тогаш многу лесно ќе го најдете во вашиот пријател Стрелец.

7 начини да ја надминете анксиозноста кога патувате

екое патување со себе носи чекање пред поаѓање, гужви на бензинските пумпи, гужви на пултот за билети, хаос со багажот и уште многу други ситуации.

8 неверојатни острови во Европа за кои повеќето туристи не знаат

Фиренца и Париз се убави, но Европа крие и многу други прекрасни дестинации.

Фотографирањето на овие познати места може да ве однесе во затвор

Популарните туристички дестинации се одлични места за да направите по некоја фотографија за вашиот профил на Инстаграм која ќе добие многу лајкови.

Инспиративни цитати за паровите кои сакаат да патуваат

Без разлика каде сте во вашиот живот, желбата за лутање е нешто што секогаш постои.

10 природни чуда видени преку стакло

За љубителите на авантуристички патувања...

Погледнете ги прекрасните тетратки на овој талентиран авантурист

Дури и денес многу луѓе користат тетратки како потсетници, за запишување важни дати, идеи и други важни информации...

Некои од најдобрите патувачки фотографии за овогодишниот натпревар на National Geographic

Фотографи од целиот свет ја раскажуваат својата приказна и ги инспирираат другите да го истражат светот.