Психолозите тврдат дека е ова многу моќна техника: Докажано е дека најефикасно ја смирува нервозата и напнатоста!

Психолозите тврдат дека е ова многу моќна техника: Докажано е дека најефикасно ја смирува нервозата и напнатоста!

Психолозите се едногласни, оваа техника е најефикасна во борбата против стресот.

Психолозите тврдат дека е ова многу моќна техника: Докажано е дека најефикасно ја смирува нервозата и напнатоста!

Ако се чувствувате напнато деновиве и нервозата ве обзема, ние имаме решение. Психолозите велат дека овој метод е исклучително ефикасен. Музиката лекува, па ако ги слушате вистинските тонови само 30 минути на ден, тензијата ќе исчезне.

Музиката лекува стрес, несоница и го подобрува расположението.

Многу направени студии зборуваат за корисноста и ефективноста на оваа техника. Кај испитаниците кои учествувале во овие студии, забележан е помал емоционален стрес, подобро и полесно спиење, помала напнатост и подобра меморија.

Како нотите влијаат на мозочните клетки?

Музиката има ефект на намалување на секрецијата на хормонот на стрес, кортизол и го стимулира излачувањето на окситоцинот, што игра улога при предизвикувањето на чувството на задоволство. Влијае на голем број на делови од мозокот, а со тоа влијае и на лимбичкиот состав, што е всушност делот на мозокот кој игра важна улога во регулирањето на емоционалните реакции.

Каква музика предизвикува релаксација?

Треба да знаете дека не секоја музика има позитивен ефект. Онаа што е најефикасна има темпо од околу 60 отчукувања во минута и не повеќе од 75 удари. Значи има побавен ритам, поедноставна структура, потивки, хармонични и честопати поедноставни звуци.

Најдобро е да слушате инструментална музика, бидејќи музиката што вклучува текст може да ви го одвлече вниманието. Звукот од гитара се наведува како еден од најефикасните звуци.

30-минутното слушање музика е поефикасно од која било друга форма на релаксација, се согласуваат психолозите.

Можеби сакате да прочитате и 10-те тајни на невропсихолозите што ќе ви помогнат да се чувствувате подобро.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Смислата на животот ја бара преку уметноста и креативноста. Пишувањето е нејзино секојдневие.

Поврзани содржини

Остави коментар