Главниот адут за убавина: Зошто е важна густината на косата?

Главниот адут за убавина: Зошто е важна густината на косата?

Сите девојки сакаат густа коса, а некои од нив не можат да се справат со неа. Сепак, треба да ви кажеме зошто нејзината густина е многу важна.

Главниот адут за убавина: Зошто е важна густината на косата?

Долга, кратка, во природно издание, фарбана, со прамени или без, сеедно. Женската коса е оружје број еден што придонесува за убавината и изгледот на една дама. Не е изненадувачки што жените ширум светот се обидуваат да дадат сè од себе за да придонесат за убавината и негуваниот изглед на нивната коса. Бројни производи за нега служат за зголемување на нејзиниот волумен, ослободување од првутот, маснотиите и сувоста, па косата станува нежна и мека на допир и полесно се расчешлува.

Обично кога зборуваме за коса, ја земаме предвид нејзината должина, така што ја класифицираме косата на долга, средна и кратка коса. Потоа ја разгледуваме неговата текстура, оценуваме колку е оштетена кога се третира со различни препарати во форма на бои, за да утврдиме каква грижа ѝе потребна. Сепак, помалку познатата работа со која треба да се занимаваат жените е густината на косата.

Хм, што всушност е густина на косата?

Едноставно кажано, густина на косата е бројот на индивидуални влакна по квадратен сантиметар на главата. Интересен фактот дека една просечна личност има околу 2.200 влакна на квадратен сантиметар, а во текот на денот губи помеѓу 50 и 100 влакна, во зависност од многу фактори.

Сепак, честопати се мешаат поимите за тенка коса и недостатокот од коса. Поточно, со оглед на тоа што дебелината на влакната се однесува на секоја поединечна коса, густината на косата ни кажува колку е тенка или дебела колективната група од влакна. На пример, едно лице може да има многу силна коса која е, исто така, многу густа, што значи дека има многу силни густи влакна на квадратен сантиметар од неговата коса. Додека другиот, на пример, има густа, но тенка коса, со мала дебелина на влакната. Затоа, некоја личност има густи прамени, но не се многубројни влакната на квадратен сантиметар.

Како може да ја проверите густината на вашата коса?

Не грижете се, не треба да ја корнете косата и да ги ставате под микроскоп. Постои далеку поедноставно решение од тоа. Само погледнете ја косата кога е врзана во популарното „коњско опавче“. Значи, треба да ја врзете косата назад и да го измерите обемот на опавчето. Ако големината е помала од 2 см имате коса со мала густина. Ако е 2-3 см, тоа е коса со средна густина, додека ако дијаметарот е уште поголем станува збор за исклучително густа коса.

Можеби сакате да прочитате и зошто маслото од авокадо е добро за вашата коса и тело?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Смислата на животот ја бара преку уметноста и креативноста. Пишувањето е нејзино секојдневие.

Поврзани содржини

Остави коментар