Чаша топло млеко за мирен сон

Млекото е одличен лек за бришење на последиците од стресот, а германските научници докажаа дека редовното пиење чаша топло млеко пред спиење го одмара мозокот.(1) chasha toplo mleko za miren son - www.kafepauza.mkГерманските научници препорачуваат редовно пиење чаша топло млеко пред спиење, бидејќи фосфолипидите кои ги содржи, се одлични борци против стресот.

Иако многумина сметаат дека млекото поради маснотиите и предизвикувањето алергии треба да се избегнува, научниците сепак го препорачуваат.

Истражувачите од универзитетот Триер докажаа дека пиењето млеко создава рамнотежа и ги враќа когнитивните способности, кои се загрозени кога сме под стрес.

Затоа чаша топло млеко пред спиење го „брише“ тешкиот ден и го олеснува сонот.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар