Неверојатни фотографии од моќни жени низ историјата кои ќе ве остават без зборови

Неверојатни фотографии од моќни жени низ историјата кои ќе ве остават без зборови

Овие жени го смениле текот на историјата и докажале дека се способни да ги направат сами дури и најхеројските и најмоќните дела. И покрај општото верување дека женскиот пол е послаб, постојат многу мудри, независни и силни жени ширум светот кои секогаш ќе ве инспирираат да се соочите со вашите стравови и едноставно да го зграпчите животот. Погледнете дел од нив…

Муслиманка со својата шамија ја покрива жолтата ѕвезда на нејзината сосетка Еврејка за да ја заштити од гонење (Сараево, поранешна Југославија, 1941 година)

Муслиманка со својата шамија ја покрива жолтата ѕвезда на нејзината сосетка Еврејка за да ја заштити од гонење (Сараево, поранешна Југославија, 1941 година)


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар