Тирамису со јагоди: Колач на чиј вкус ретко кој може да одолее

Тирамису со јагоди: Колач на чиј вкус ретко кој може да одолее

Неодолив и едноставен колач кој ќе ве освежи и во вашиот дом ќе го донесе вкусот на Италија!

Тирамису со јагоди: Колач на чиј вкус ретко кој може да одолее

Потребни состојки:
  • 400 грама јагоди
  • 4 јајца
  • 200 милилитри шлаг
  • Зацврстувач за шлаг
  • 200 грама пишкоти
  • 30 милилитри рум
  • 200 грама шеќер во прав
  • 500 грама маскарпоне сирење
  • 200 милилитри кафе
  • Какао во прав
Начин на подготовка:

Измијте ги јагодите, исчистете ги и исечете ги на половина. Околу половина од нив пасирајте ги со рачен миксер, а остатокот исечете ги на четвртини. Во сад сматете 3 жолчки, 1 јајце и шеќер во прав. Матете додека смесата не се соедини и стане пенеста и светла. Со постојано мешање, додајте го пирето од јагоди и маскарпонето. Сматете го шлагот и зацврстувачот за шлаг и додадете го во смесата.

Потоа смешајте го кафето и румот и во добиената мешавина потопете ги пишкотите. Во калап ставете еден ред натопени пишкоти, потоа еден ред исечкани јагоди и еден слој од кремот. Повторете 2 пати и потоа рамномерно измазнете го колачот. Подготвеното тирамису ставете го во фрижидер да отстои преку ноќта и пред послужување посипете го со какао во прав.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Новинар. Самопрогласен актер. Џедај. Животна форма еволуирана да живее од филмови, видеоигри, музика, хумор и технологија. Хоби и рекреација: Појадок, ручек, вечера.

Поврзани содржини

Остави коментар