Исповед на една млада жена: „Се чувствував како да заслужив да имам рак на дојка“

„Иако најпрво не ми изгледаа како класични симптоми на рак на дојка, решив сепак да посетам лекар, бидејќи имам семејна историја со карцином.“

Смртните случаи од рак на дојка се имаат намалено за 40%

Ова намалување се должи на раното откривање на болеста со помош на мамограм, но и на напредокот на терапиите за рак на дојка.

Жените што ја фарбаат косата во оваа боја се изложени на најголем ризик за рак на дојка

Можеби е време да ја оставите вашата коса да си ја врати својата природна боја.

Тинејџер дизајнирал градник што може да детектира рак на гради!

Доволно е да се носи еден саат неделно за да забележи промени!

Сите придобивки на циметот: Зошто треба редовно да го користите овој чудесен зачин?

Современите истражувања покажаа дека циметот има антиканцерогено дејство и дека тој е најдобрата превентива за ракот на дојката, дебелото црево, белите дробови и црниот дроб.

Клучниот причинител за рак на дојка: Секојдневно го пиете, а не сте свесни за неговиот ефект

Сигурно веќе сте забележале дека ракот на дојка е во експанзија, па изгледа дека токму овој пијалак е одговорен за зголемување на ризикот.

Прекрасни тетоважи ги прекриваат телата на жени кои изгубиле дојка

За некои жени тетовирањето на нивните дојки кои го поминале процесот на мастектомијата претставува моќен начин за враќање на она што е изгубено.
Датум: 07 мај 2015
, Автор:

Примарни причинители на рак на дојката кои треба да ги знаете

За да знаете како да го превенирате ракот на дојка треба само да бидете добро информирани. Научете колку што е можно повеќе информации за ваше добро, па потоа споделете ги и со другите жени во вашиот живот.

Моќни реклами во борбата со ракот на дојката

Октомври е месец на свеста за ракот на дојката, па по тој повод се приклучуваме на напорите да ја подигнеме свеста, но истовремено и да споделиме неколку креативни реклами кои ја промовираат истата идеја.
Датум: 02 окт 2014
, Автор:

Оваа жена се тетовирала цели 7 часа, но со добра причина!

Моли Ортвајн е 47-годишна жена која го победила ракот на дојките. Како и кај многу други пациенти, операцијата ѝ оставила лузни кои секојдневно ја потсетувале на болното искуство.
Датум: 20 авг 2014
, Автор:

Ѝ бил дијагностициран рак – еве што направиле нејзините пријателки

Пред неколку месеци на Герди Мекена ѝ бил дијагностициран рак на дојка. Во знак на солидарност и поддршка, нејзините пријателки организирале фотосесија...
Датум: 14 мар 2014
, Автор: