Клучниот причинител за рак на дојка: Секојдневно го пиете, а не сте свесни за неговиот ефект

Клучниот причинител за рак на дојка: Секојдневно го пиете, а не сте свесни за неговиот ефект

Една студија која била спроведена во Норвешка, ни покажува дека оние личности кои пијат 3 чаши млеко на ден имаат 3 пати поголема шанса да заболат од рак на дојка отколку оние кои пијат половина чаша или помалку. Сигурно веќе сте забележале дека ракот на дојка е во експанзија, па изгледа дека токму млекото е одговорно за зголемување на ризикот. Претходно се сметало дека млекото го забрзува развојот на ракот кој веќе постои, но сега научниците тврдат дека тоа може да биде и причината за појава.

Клучниот причинител за рак на дојка: Секојдневно го пиете, а не сте свесни за неговиот ефект

Најголемиот дел од заболените доаѓаат од Финска, Шведска, Велика Британија, Канада и Америка. Сите овие земји се први по консумација на млекото. Норвешката студија ни покажала дека ракот на дојка е исклучително редок или пак, воопшто го нема во културите каде што млекото од животинско потекло воопшто не се користи.

Веќе се знае дека хормоните и факторите за раст од млекото имаат канцероген потенцијал, но тоа исто така се однесува и за синтетичките додатоци на витамин Д кои често го збогатуваат млекото и другите производи. Токму затоа се верува и дека оние кои страдаат од рак на дојка, во просек внесуваат 2 пати повеќе синтетички витамин Д од останатите.

Но, постојат и други причинители кои исто така треба да се имаат на ум. Бројот на заболени расте со консумирањето тесто, шеќери и одредени видови месо (особено свинско), а паѓа со консумирањето сиров зеленчук и риба. Од друга страна пак, градниците, особено оние кои се премногу тесни, исто така можат да го зголемат ризикот. Жените кои секојдневно носат градник барем 12 часа, го зголемуваат својот ризик за рак на дојка повеќе од 20 пати во однос на оние кои го користат поретко или никогаш. Особено ако станува збор за градници со метална потпора.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар