Прекрасни тетоважи ги прекриваат телата на жени кои изгубиле дојка

Мастектомијата или хируршкото отстранување на дел или на целата града е процедура која може да им го спаси животот на оние кој страдаат од ризикот за развивање рак на дојка, но лузните кои ги остава предизвикуваат физички, како и психолошки последици.

2-prekrasni-tetovazhi-gi-prekrivaat-telata-na-zheni-koi-izgubile-dojka-kafepauza.mk

За некои жени тетовирањето на нивните дојки кои го поминале процесот на мастектомијата претставува моќен начин за враќање на она што е изгубено.

4-prekrasni-tetovazhi-gi-prekrivaat-telata-na-zheni-koi-izgubile-dojka-kafepauza.mk

Веб-сајтот P.Ink им помага на тату артистите да се поврзат со жените кои сакаат тетоважа врз своите лузни од мастектомијата. Еден од тие артисти, Дејвид Ален, изјавил: „Она што било клинички уништено стана повторно убаво, го претворивме стерилното во сензуално. Ја преземавме повторно контролата“.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар