04 јануари 2019 | Кафе пауза

Не седнувајте на вашиот кауч со нечисти алишта: Еве зошто треба да се преслечете веднаш штом стигнете дома

Обидете се само да замислите што сè би можело да се залепи на вашата облека во текот на денот, каде сè сте биле, на што сте седеле и со кого сте биле опкружени.

Зошто фините и добри луѓе почесто имаат проблеми со финансиите?

Една студија објавена во Журналот за личност и социјална психологија, покажала дека луѓето со топол карактер имаат помала заштеда во однос на оние со понепријатен карактер.

Некои од најдобрите филмови на сите времиња

Погледнете ја листата со која викендов можете да направите одличен филмски маратон.

Зошто неделата со 4 работни дена не е добра за вашето здравје?

Наводно, овој распоред на работење остава повеќе простор за слободни активности и време со семејството.

5 Јутјуб канали за девојките што сакаат да напредуваат во својата кариера

Дали гледањето мотивациони и забавни видеа пред спиење ви е омилениот начин на опуштање по долгиот работен ден?

9 бескорисни продукти за убавина на кои непотребно трошите пари

Според една анкета од 2017-та година, просечната жена секојдневно користи околу 16 продукти за убавина.

Сакате да јадете со вашите раце? Еве што тоа кажува за вас

Ако буквално ги лижете вашите прсти по јадењето, најверојатно имате други верувања и погледи за животот и светот.

Првото долгорочно истражување покажува дека само 2 часа поминати пред екран го оштетуваат детскиот мозок

Смартфоните се совршените асистенти кои не само што го држат детето зафатено, туку и му помагаат да научи нешто. Но колку се всушност штетни?

Овој маж тргнал по „пократкиот“ пат предложен од Гугл Mапс и доживеал вистинска авантура

Денес е навистина тешко да си го замислиме животот без оваа апликација, но понекогаш и таа прави грешки.

Приказните на 10 жени што одбиле да ја фарбаат нивната побелена коса

Посегањето по фарба за коса по првото појавено бело влакно е сосема нормално за мнозинството жени помлади од 60 години.