Некои од најдобрите филмови на сите времиња

Некои од најдобрите филмови на сите времиња

Дали знаете кои се најдобрите филмови кои се некогаш направени? Доколку одговорот е не, во продолжение погледнете ја листата со која можете да направите одличен филмски маратон.

1. „Кога јагнињата ќе стивнат“ (Silence of the Lambs)

Некои од најдобрите филмови на сите времиња

Ова е филм чија популарност не може да стивне. „Кога јагнињата ќе стивнат“ е третиот филм во историјата што добил Оскар во сите топ 5 категории.

2. „Индијана Џонс: Крадците на изгубениот ковчег“ (The Raiders of the Lost Ark)

Некои од најдобрите филмови на сите времиња

Со овој филм се роди еден од најпопуларните акциони херои на сите времиња. Првиот филм со Индијана Џонс доби 4 Оскари и постави нови стандарди за специјалните ефекти во филмовите.

3. „Прозорец во дворот“ (Rear Window)

Некои од најдобрите филмови на сите времиња

Многу критичари сметаат дека ова е најдобриот филм на Хичкок, и тоа со причина. Филмот можете да го сретнете многу пати во поп културата и е додаден во Националниот регистар на филмови поради неговата историска и културна значајност.

4. „Казабланка“ (Casablanca)

Некои од најдобрите филмови на сите времиња

Од овој филм не се очекувало да биде голем блокбастер, а најмалку да биде еден од најдобрите на сите времиња. Сепак, оваа драма сместена во Втората светска војна успеа да освои 3 Оскари, вклучувајќи и еден во категоријата Најдобар филм.

5. „Добри момци“ (Goodfellas)

Некои од најдобрите филмови на сите времиња

Филмот на Скорсезе честопати се смета за најдобриот „мафијашки“ филм на сите времиња и служеше како инспирација за познатата ТВ серија „Сопранови“ (The Sopranos).

6. „Господарот на прстените: Дружината на прстенот“ (Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring)

Некои од најдобрите филмови на сите времиња

Овој филм им стана омилен на фановите и на критичарите бидејќи е најдобрата адаптација на истоимената книга на Толкин.

7. „Седум самураи“ (Seven Samurai)

Некои од најдобрите филмови на сите времиња

Овој филм раскажува за село кое најмува седум самураи кои ќе ги заштитат од бандити. „Седум самураи“ е јапонски филм со најголема заработка и еден од малкуте јапонски филмови кои се прославиле на Западот.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар