21 јануари 2015 | Кафе пауза

Твид јакна – „Ит“ парчето на оваа сезона кое мора да го иматe

Твидот е малку потежок за комбинирање, но претставува одлична зимска инвестиција. За да изгледате балансирано и да го одбегнете „тешкиот“ изглед мора да внимавате на неколку модни правила.

7 козметички грешки кои прават да изгледате и до 10 години постарo

Понекогаш желбата за разубавување може да доведе до сосема спротивен ефект.

Книга: „Вулф Хол“ – Хилари Мантел

Фантастично патување низ највозбудлиот дел од Британската историја...

„Не бев фер кон сопругот…“

Приказна за сопруга која сфатила што е тоа што му се заканува на нејзиниот брак и тоа го претворила во момент кој е пресвртница во работите.

Изненадувачките вистински имиња на славните личности

За една анонимна талентирана или неталентирана личност да стане славна, понекогаш е неопходно да си го смени името за да биде подобро прифатена од пребирливата публика полна со предрасуди.

10 древни мудрости од Американските Индијанци

Американските Индијанци знаеле како да го уредат животот во хармонија со природата.

Хороскопските знаци и соништата

Откријте ја поврзаноста на соништата со вашиот хороскопски знак...

5 вистини кои ги знаат само ментално силните личности

Дали ќе успеете и вие да се препознаете во следниве размислувања?

Египетски рецепт за младешки сјај на кожата

Експертите за нега на убавината на кожата тврдат дека токму Клеопатра го смислила овој рецепт за хидрирање на кожата, кој ѝ дава младешки сјај.

Неверојатни подводни фотографии од девојки кои танцуваат на шипка

Фотографот Брет Стенли ни покажува сосема нова перспектива на танцувањето на шипка...

Како да ги обликувате веѓите според обликот на лицето?

Секое лице се карактеризира со специфични и единствени црти на база на кои се врши обликувањето на веѓите. Потребно е да ги земете предвид обликот и големината на лицето, положбата на очите и носот, како и јаболчниците.