Како да ги обликувате веѓите според обликот на лицето?

Како да ги обликувате веѓите според обликот на лицето?

Кога станува збор за лицето, обликот на веѓите е еден од најголемите проблеми со кои се соочуваат сите девојки кога ќе дојде време да го дефинираат нивниот изглед. Во принцип, решението на овој проблем не е многу сложено. Секое лице се карактеризира со специфични и единствени црти кои ви е цел да ги изразите, а на база на кои се врши обликувањето на веѓите. Така, потребно е да ги земете предвид обликот и големината на лицето, положбата на очите и носот, како и јаболчниците.

kako-da-gi-oblikuvate-vegjite-spored-oblikot-na-liceto-kafepauza.mk

Доколку имате мало лице и ситни очи, тогаш густите и големи веѓи ќе доминираат со целото лице. Целта при обликувањето на веѓите ќе биде да се отвори погледот така што ќе го зголемите просторот меѓу веѓите и горната линија на трепките. Благо истанчете ги и изразете ги веѓите со цел да ги истакнете вашите очи. Ако пак имате големо лице, тогаш тенките веѓи не се добар избор. Тука густите веѓи ќе завршат подобра работа така што ќе го поделат вашето лице на три еднакви делови со што ќе добиете балансиран изглед.

(1)-kako-da-gi-oblikuvate-vegjite-spored-oblikot-na-liceto-kafepauza.mk

Во глобала, лицето на секоја жена може да се вброи во шест основни типови: кружно, овално, во облик на квадрат, во облик на срце, издолжено и во облик на дијамант.

На овалното лице (како на Џенифер Анистон) стои скоро секој облик на веѓи.

(2)-kako-da-gi-oblikuvate-vegjite-spored-oblikot-na-liceto-kafepauza.mk

На лицето во облик на квадрат (како на Брук Шилдс) најубаво би изгледале веѓи со благо заоблен лак кои ќе ја ублажат геометриската контура на лицето.

Lipstick Jungle

Издолженото лице (како на Сара Џесика Паркер) бара скоро рамни веѓи со благ лак кон надворешниот раб на лицето.

19th Annual ELLE Women In Hollywood Celebration - Arrivals

Скоро рамна линија на веѓи одговара и на лицето во облик на дијамант (како на Елизабет Харли).

(5)-kako-da-gi-oblikuvate-vegjite-spored-oblikot-na-liceto-kafepauza.mk

На лицето во облик на срце (како на Рис Витерспун) совршено одговараат заоблени веѓи.

Avon Foundation Celebrates "Champions Who Change Women's Lives" - Arrivals

На кружното лице (како на Ема Стоун) ќе личат веѓи со остар лак кои ќе го изразат горниот дел на лицето.

(7)-kako-da-gi-oblikuvate-vegjite-spored-oblikot-na-liceto-kafepauza.mk

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран електроинженер по телекомуникации кој во слободно време обожава да пишува. Животен сон ѝ е да го прошета целиот свет уживајќи во добра книга и пријатно друштво. Настојува од секоја ситуација да го извлече најдоброто и не може да замисли денот да ѝ започне без шолја вкусно кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар