Египетски рецепт за младешки сјај на кожата

Египетски рецепт за младешки сјај на кожата

Експертите за нега на убавината на кожата тврдат дека токму Клеопатра го смислила овој рецепт за хидрирање на кожата, кој ѝ дава младешки сјај. Откако ќе го подготвите, препаратот можете да го чувате во фрижидер недела дена, а неговата предност е што не мора да лежите откако ќе го нанесете на вашето лице, како што е случајот со повеќето маски. Оваа течна маска ќе го негува вашето лице и ќе ја подмлади вашата кожа.

Египетски рецепт за младешки сјај на кожата

Потребни состојки:
  • Прочистена вода, најдобро таа да е флаширана, од термални извори
  • Сок од алое вера
  • Мед
Начин на подготовка и употреба:

Во еден сад сипете една чаша вода и додајте 2 лажички свеж сок од алое вера во комбинација со една лажичка мед. Добро измешајте ги состојките, а потоа затворете го садот и оставете го на ладно 12-тина часа.

Овој третман можете да го користите наутро или навечер. Натопете од течноста на памукче, нанесете на лицето, почекајте малку да се исуши и потоа повторете ја постапката. Третманот трае од 5 до 10 минути.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар