Знаци што откриваат дали жената доживеала оргазам

Знаци што откриваат дали жената доживеала оргазам

Повеќето луѓе ќе се согласат дека глумењето оргазам е глупост од која никој нема корист затоа што партнерот нема да знае дека не ја задоволил партнерката, а партнерката што ќе одглуми ги намалува шансите следниот пат да доживее оргазам со истиот партнер.

Знаци што откриваат дали жената доживеала оргазам

Околу 30% од жените редовно стигнуваат до врвот, а останатите 70% доживуваат оргазам многу поретко – приближно на секој петти сексуален однос, а дури 15% од нив откриваат дека никогаш не доживеале оргазам или само еднаш до двапати во целиот свој живот.

Сепак, истражувањата покажуваат дека повеќе од 90% од жените во одреден момент одглумиле оргазам само за да не го повредат партнерот. Ова нема да звучи толку необично ако се спомене фактот дека околу 20% од мажите веруваат дека се многу добри љубовници, така што нивната партнерка не мора да глуми, односно дека е невозможно да не ја задоволат и таа да ги излаже.

Здивот и тишината откриваат дали жената доживеала оргазам

Јасни знаци на оргазам се грчевите во мускулите, најчесто на вагиналните, што предизвикува чувство како вагината да е потесна. Исто така, може да се појават грчеви во нозете.

Нејзиниот здив станува пократок, а воздишките погласни, но откако ќе го достигне врвот, нејзините воздишки ќе прекинат бидејќи ќе ѝ бидат потребни барем неколку секунди за да си дојде на себе. По оргазмот, поради зголеменото ниво на некои хормони, голем број жени имаат црвенило над градите каде што кожата е најтенка.

Тоа што глуми не значи дека не ужива во сексот

Истражувањата покажуваат дека жените имаат најголема активност во центрите за задоволство во мозокот за време на сексот или додека се на пат кон оргазмот, а непосредно пред да го достигнат врвот, активноста одеднаш опаѓа. Од друга страна, кај мажите, активноста во овие делови на мозокот е најголема за време на самата ејакулација.

Поточно, повеќе од две третини од жените барем еднаш одглумиле оргазам, а 30% го прават тоа редовно, најчесто добронамерно. Според нив, глумењето оргазам го прави сексот попријатен и за нив, а не само за партнерот.

Жените глумат заради партнерот

Околу 75% од жените признаваат дека одглумиле оргазам со стенкање или со некои други слични постапки само затоа што нивниот партнер ни малку не се потрудил да ги доведе до врвот.

Една четвртина од жените глумат дека доживеале оргазам само за сексот да заврши порано бидејќи трае премногу долго или затоа што е монотон и тие чувствуваат дека нема да го достигнат врвот.

Само 1% од жените глумат оргазам од алтруистички причини затоа што не сакаат да ги повредат чувствата на партнерот. Тие се свесни дека вистината може да создаде притисок што ќе предизвика сексот да биде помалку задоволувачки и за неа и за него.

Единствената причина што нема никаква врска со партнерот

Стравот и несигурноста се причините поради кои жените кои не се чувствуваат добро во своето тело, а со тоа се оправдуваат и жените што имаат помала самодоверба, недостаток на сексуално искуство или оние што сметаат дека нешто не е во ред со нив затоа што не можат да доживеат оргазам. Тоа е причината за глумење оргазам кај една третина од жените.

Прочитајте ги овие 12 совети од познат гинеколог за најдоброто сексуално искуство.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар