Знаци на замор на надбубрежните жлезди и како да си помогнете за да го решите овој проблем

Знаци на замор на надбубрежните жлезди и како да си помогнете за да го решите овој проблем

Заморот на надбубрежните жлезди се јавува кај речиси 80% од светската популација. Се развива поради постојан стрес и поради обидот на организмот сам да ги реши проблемите со физичкиот, менталниот и емоционалниот стрес.

Знаци на замор на надбубрежните жлезди и како да си помогнете за да го решите овој проблем

Клучни знаци на замор на надбубрежните жлезди:

 • болки во телото
 • тешкотии во концентрацијата
 • раздразливост
 • промени во расположението
 • постојан замор
 • хормонална нерамнотежа
 • желба за слатко и солено
 • паѓање на косата
 • зголемување на телесната тежина во пределот на стомакот
 • мускулни грчеви

Што треба да знаете за надбубрежните жлезди?

 • Тие се наоѓаат над бубрезите.
 • Дејствуваат како дел од ендокриниот систем.
 • Дејствуваат во синтезата на педесетина хормони.
 • Функционираат заедно со хипоталамусот и хипофизата.
 • Играат клучна улога во одговорот на стресот.

Кога телото не може да се справи со стресот, прво страдаат надбубрежните жлезди.

Како да се излечи заморот на надбубрежнте жлезди?

 • Намалете го физичкиот и менталниот стрес.
 • Направете детоксикација на телото.
 • Избегнувајте негативни мисли.
 • Балансирајте ја вашата исхрана.

Намирници што не треба да ги јадете и да ги пиете:

 • кафе
 • индустриски произведен шеќер и слатки
 • масла

Храна што им помага на надбубрежните жлезди да закрепнат:

 • авокадо
 • зелена салата
 • мрсна риба
 • ореви и семиња (мала количина)
 • морски алги
 • маслиново масло

Што да направите за да им помогнете на надбубрежните жлезди?

 • Спијте од 20 до 22 часот.
 • Вежбајте и движете се на свеж воздух.
 • Комуницирајте само со позитивни луѓе.
 • Одвојте време за себе.
 • Правете паузи почесто.

Прочитајте кои заболувања можат да се олеснат со чај од цимет.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар