Здрав и брз ручек: Вегански тортилја сендвич

Здрав и брз ручек: Вегански тортилја сендвич

Тортилјите се многу популарни веќе неколку години, а што велите за веганска тортилја? Овој рецепт изгледа фантастично.

Здрав и брз ручек: Вегански тортилја сендвич

Потребни состојки:

  • 1 тортилја
  • 2 лажици хумус
  • грст свеж спанаќ
  • 1 среден морков
  • 2 лажици индиски ореви
  • 1 домат

Начин на подготовка:

Излупете го морковот, а потоа изрендајте го.

Исечкајте ги индиските ореви на големи парчиња.

Намачкајте го хумусот на тортилјата, а потоа ставете го спанаќот на средина.

Одозгора ставете ги рендатиот морков, сечканиот домат и индиските ореви.

Завиткајте ја тортилјата и потпечете ја во тава.

Погледнете го и овој одличен појадок за слабеење – бурито со јајца и зеленчук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар