Одличен појадок за слабеење: Бурито со јајца и зеленчук

Одличен појадок за слабеење: Бурито со јајца и зеленчук

Доколку сакате да изгубите некој килограм, треба да обрнете внимание на вашиот појадок. Имено, обилниот појадок може да ви помогне да ја контролирате желбата за храна во текот на денот. Најважно е појадокот да не се состои од празни калории, па доколку немате идеја, пробајте го овој рецепт за бурито со јајца и зеленчук.

Одличен појадок за слабеење: Бурито со јајца и зеленчук

Потреби состојки:

 • 2 јајца
 • 2 лажици зготвен грашок
 • 60 грама исечкани домати
 • 120 грама свеж спанаќ
 • Тортилја
 • Малку путер
 • Сол
 • Бибер (по желба)

Начин на подготовка:

 • Измешајте ги јајцата со прстофат сол.
 • Растопете го путерот, па додајте ги и јајцата. Веднаш додајте ги грашокот, доматот и спанаќот.
 • Добро промешајте за да се соединат состојките и по желба додајте бибер.
 • Испржените јајца ставете ги на тортилја, направете бурито и уживајте.

Пробајте ги и овие тортилји со пилешко на медитерански начин.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар