Тајниот јазик на љубовта: Како бебето вели „те сакам“?

Тајниот јазик на љубовта: Како бебето вели „те сакам“?

Врескањето и плачењето не се најтоплите начини за изразување љубов, но вашето бебе го прави токму тоа затоа што чувствува дека го сакате без оглед на сè.

Тајниот јазик на љубовта: Како бебето вели „те сакам“?

Но, бебето вели „те сакам“ многу подобро откако не сте биле тука неколку часови или само неколку минути. Изразот на радост на лицето проследен со скокање и весели извици не само што е сладок, туку е и знак на длабока поврзаност.

Покажувајќи возбуда дека сте се вратиле, бебето ви покажува колку ве сака. Но, помеѓу првата и третата година, децата може да се вознемират кога ќе заминете.

Исто како возрасните, и бебињата ги имитираат луѓето што ги сакаат. Ако бебето почне да ве имитира, без разлика дали влече торба низ собата или ги тепа куклите, тоа ви покажува колку ви се восхитува.

Бебето ве опсипува со многу бакнежи

Околу првата година, бебето може да почне да ве бакнува, па очекувајте многу влажни и несмасни бакнежи. Вашето бебе ве гледало како ја покажувате својата нежност. Бидејќи учи од физичкиот допир, сака и вам да ви го стори истото.

Рацете во воздух затоа што ве сака

Според истражувањата, кратките насмевки кај новороденчињата значат дека тие се инстинктивно врзани за своите родители. Покрај тоа, по шест месеци, бебето ќе започне да ги крева рацете, барајќи од вас да го кренете во рацете бидејќи го сака тоа. На овој начин, со движењата на телото ќе покаже колку ви верува и колку ве сака.

Проучува како изгледа безбедноста

Уште од раѓање, детето може да го препознае мајчиното лице, глас и мирис. Звуците и мирисите на кои им верува ги поврзува со она што го гледа. Бебето го проучува вашето лице затоа што сака да го запомни, па затоа се обидува да научи како изгледаат безбедноста и љубовта.

Погледнете ги овие креативни пози за првиот албум со фотографии на бебето.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар