Специјалитет на денот: Пита во форма на полнети палачинки

Погледнете го овој рецепт како да направите пита во форма на полнети солени палачинки.

Специјалитет на денот: Пита во форма на полнети палачинки

Потребни состојки:

 • 300 милилитри млеко
 • малку сол
 • 2 јајца
 • 250 грама брашно
 • 2 лажици масло

За фил:

 • 200 грама сирење
 • 1 јајце
 • 50 грама маслинки

За прелив:

 • 200 милилитри павлака
 • 1 јајце
 • 200 милилитри јогурт
 • малку кашкавал (по желба)

Начин на подготовка:

1. Направете тесто и направете палачинки. Измешајте го сирењето со едно јајце и со сечканите маслинки.

2. Наредете 3 палачинки една над друга и ставете 3-4 лажици од смесата со сирењето. Завиткајте ги палачинките и наредете ги во круг во тава за печење. Продолжете во круг и со следните палачинки.

3. Изматете ги павлаката, јајцето и јогуртот и прелијте ги палачинките. Одозгора можете да ставите и малку кашкавал.

4. Печете на температура од 200 °C околу 40 минути.

Погледнете како да направите царски компир како комплетен ручек или како гарнир за риба или месо.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар