Совршена торта со јагоди: Време е за освежувачки вкус

Совршена торта со јагоди: Време е за освежувачки вкус

Доаѓаат потопли денови, но и јагоди. Обидете се да ја направите оваа торта што не се пече и што ќе биде готова за помалку од половина час.

Совршена торта со јагоди: Време е за освежувачки вкус

Потребни состојки:

  • 400 грама бисквити од путер по ваш избор
  • 1/2 литар павлака
  • 3 пудинзи од ванила
  • 1 литар млеко
  • 2 ќесички шлаг
  • 300 грама замрзнати или свежи јагоди

Начин на подготовка:

Изматете ја павлаката во еден сад, а шлагот во друг. Згответе ги трите пудинзи во 1 литар млеко со 9 лажици шеќер. Ставете ги јагодите во тенџере со 5 лажици шеќер и гответе на тивок оган.

Во плех наредете ги бисквитите што претходно ќе ги натопите во малку млеко, а на нив ставете го сирупот од јагоди. Ставете го плехот половина час во фрижидер за да се стегне смесата. По половина час, ставете уште еден ред бисквити, а одозгора ставете од пудингот што претходно ќе го измешате со павлаката.

Потоа ставете уште еден ред бисквити, а одозгора пудинг и најгоре ставете го шлагот. Украсете ја тортата со неколку свежи јагоди.

Погледнете го овој рецепт како да направите крокети од бананa.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар