Солени вафли со тиквички за секоја пригода

Солени вафли со тиквички за секоја пригода

Вкусен рецепт, богат со витамини и секако, многу лесен за подготовка!

Солени вафли со тиквички за секоја пригода

Потребни состојки:

  • 200 г брашно
  • 2 лажички прашок за пециво
  • 1 јајце
  • 50 г маргарин
  • 4,5 децилитри млеко
  • 1 тиквичка

Начин на подготовка:

  1. Изрендајте ја тиквичката, посолете и оставете да се исцеди добро.
  2. Додајте го брашното и прашокот за пециво и измешајте.
  3. Потоа, додајте го млекото, стопениот маргарин, јајцето и пак мешајте.
  4. Земете од смесата и ставете во апаратот за вафли.

Погледнете го и овој рецепт за домашен хумус кој ќе го обожавате.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар