Солени пченкарни стапчиња: Здрава закуска за посните денови

Солени пченкарни стапчиња: Здрава закуска за посните денови

Ако баравте лесен рецепт за посните денови, овие солени пченкарни стапчиња се одличен избор.

Солени пченкарни стапчиња: Здрава закуска за посните денови

Потребни состојки:

 • 180 г бело брашно
 • 180 г пченкарно брашно
 • 1 лажичка сол
 • 1 ќесичка прашок за пециво
 • 370 милилитри пиво
 • 2 лажици масло
 • семиња по избор
 • посен мајонез

Начин на подготовка:

 1. Измешајте ги сувите состојки.
 2. Потоа додадете го пивото и маслото и измешајте добро.
 3. Раширете го тестото со сукало и сечете на парчиња.
 4. Оставете го на работната површина околу 15 минути.
 5. Потоа, стапчињата префрлете ги во плех за печење. Добро премачкајте ги со посен мајонез и додајте семиња по избор.
 6. Оставете ги да стојат во плехот околу 5 минути.
 7. Потоа, печете ги на 180 степени додека не поруменат.
 8. Можат да бидат свежи неколку денови.

Погледнете го и овој рецепт за богата солена торта од палачинки.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар