Што е „емоционален труд“ и како да одржувате рамнотежа во вашиот брак?

Што е „емоционален труд“ и како да одржувате рамнотежа во вашиот брак?

Љубов, поддршка, разбирање – се чини дека сè е на едно место. Но, во секоја врска постојат мали секојдневни несогласувања за ситници што може да предизвикаат големи проблеми со текот на времето. Кој ќе ги земе децата од училиште? Кој ќе ја испразни машината за перење? Кој ќе подготви вечера? Овие ситници доведуваат до нерамнотежа во емоционалниот труд бидејќи едниот партнер е секогаш повеќе оптоварен со обврски, додека другиот „ужива“. Во продолжение ќе откриете како да одржувате рамнотежа во врската или бракот.

Што е „емоционален труд“ и како да одржувате рамнотежа во вашиот брак?

Емоционалниот труд за првпат бил дефинирана од социологот Арли Хохшилд во 1983 година, опишувајќи го во својата книга „Управувано срце“. Овој термин првично се однесувал на управување со сопствените емоции кога, на пример, од стјуардесите се очекува да бидат љубезни и насмеани, дури и во многу стресни ситуации. Потоа, тоа започна да се применува и во домаќинствата каде што речиси сите секојдневни обврски ги извршува само едниот партнер.

Разберете ги вашата и динамиката на вашиот партнер

Во повеќето случаи, емоционалниот труд паѓа на грбот на жените. Тие се оние што се поорганизирани и полесно ги следат настаните околу нив. Може да се каже дека тие се позаинтересирани за нив, но тоа не значи дека мора секогаш тие да го носат на детето на тренинг ако знаат кога има тренинг. Треба да се обидете да ја разберете динамиката на вашиот партнер и да побарате од него да ја разбере вашата. Не е природно да ги преземете сите одговорности додека тој со часови седи пред телевизорот.

Поделете ги обврските според вашите можности

Ако мислите дека сте поефикасни и подобри во нешто, а вашиот партнер во нешто друго, обидете се да ги поделите обврските на тој начин. Не се потребни посебни вештини за да се фрли ѓубрето или да се измете со правосмукалка, додека пеглањето кошули навистина бара посебни вештини. Запомнете – ништо не е нечија работа, сè е заедничка обврска бидејќи станува збор за заедница.

Истакнете го тоа што не е очигледно за вашиот партнер

Додека вие размислувате за валканите алишта, неизмиените садови и прашината во домот, вашиот партнер планира да се дружи со пријателите за време на викендот. Кога некому нешто не му е очигледно, треба да се истакне тоа. Наведете ги обврските што ве чекаат и кажете му на вашиот партнер дека кога ќе го завршите сето тоа, нема да имате сила и волја за дружење. Во тој случај, партнерот треба да се понуди да ви помогне. Запомнете дека тој не може да ги прочита вашите мисли и дека ќе останете трајно незадоволни ако не му укажете дури и на она што ви е очигледно вам.

Прочитајте кои 5 брачни потреби треба да ги задоволите за да не се плашите од развод или неверство.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар