7 секојдневни навики што ги уништуваат вашите нокти

7 секојдневни навики што ги уништуваат вашите нокти

Кејт Мидлтон мораше да се откаже од впечатливите бои на лак за нокти кога стана сопруга на принцот Вилијам. За среќа, повеќето жени можат да носат трендовски маникир, но за тоа треба да имаат здрави нокти. Всушност, вашите нокти можат да ја откријат состојбата на целокупното здравје, а ако не се грижите добро за себе, тие ќе го покажат тоа. Лошиот маникир може да ви го уништи расположението, а овие секојдневни навики може да ги уништат вашите нокти.

1. Често користите лак за коса

7 секојдневни навики што ги уништуваат вашите нокти

Ако користите лак за коса, можеби ќе ги оштетите ноктите на рацете без да бидете свесни за тоа. Лаковите за коса содржат до 50% алкохол и се прилично суви, а тоа може да ги направи вашите нокти слаби и кршливи. Лакот за коса може да ја подобри вашата фризура, но може и да го уништи вашиот маникир. Соединенијата во лакот за коса го одделуваат лакот за нокти, па можете да го користите за да ги отстраните дамките од лак од облеката.

2. Ги користите ноктите како алатка

7 секојдневни навики што ги уништуваат вашите нокти

Сите ги користиме своите нокти за да отвориме лименка или да отстраниме лепенка за цена, но ако го правите тоа редовно, ги ставате ноктите под поголем притисок отколку што можат да издржат. Тоа може да доведе до лесна повреда или разделување на вашите нокти.

3. Ги отстранувате кутикулите

7 секојдневни навики што ги уништуваат вашите нокти

И покрај тоа што мислите дека вашите кутикули нема да му дозволат на вашиот маникир да изгледа уредно и да остане свеж подолго, таа кожа е наменета да ги заштити вашите нокти од инфекции. Ако ги отстраните кутикулите, вашите нокти стануваат помалку отпорни на микроби и бактерии, а тие може да доведат до инфекции на ноктите. Наместо да ги отстранувате кутикулите, доволно е да ги турнете малку наназад и да ја скратите незатегната кожа.

4. Имате долги нокти

7 секојдневни навики што ги уништуваат вашите нокти

Иако е вистина дека долгите нокти ви овозможува да експериментирате со различни дезени, пократките нокти се дефинитивно поздрави. Под долгите нокти лесно можат да се насоберат нечистотија и бактерии и да шират инфекции. Исто така, лажните екстензии на ноктите може да ги оштетат вашите сопствени нокти. За да се залепат вештачките нокти, мора да се стават на вашите природни нокти, што ги прави тенки и слаби.

5. Го оставате лакот да стои долго време на ноктите

7 секојдневни навики што ги уништуваат вашите нокти

Иако понекогаш немате време да го отстраните лакот за нокти, ризикувате да ги оштетите ноктите ако го оставите да стои со недели. Слично како кожата, ноктите може да апсорбираат супстанции што се нанесуваат на нивната површина.

6. Носите тесни чевли

7 секојдневни навики што ги уништуваат вашите нокти

Носењето чевли со погрешна големина не само што е непријатно, туку може и да им нанесе проблеми на ноктите на нозете. Ако вашите чевли ве притискаат премногу на вашите нокти, тоа може да доведе до повреда или одвојување на ноктите од прстите. За да ги избегнете овие проблеми, проверете дали чевлите се со соодветна големина и дозволете им на нозете да дишат.

7. Пливате во базен

7 секојдневни навики што ги уништуваат вашите нокти

Хлорот ве штити од микробите и бактериите во базените, но може да ги иритира и да ги исуши вашите нокти. Ако пливате и ако сакате да останете подолго во базен, ставете зацврстувач на ноктите и слој од чист лак за да не ја губат влажноста. Користењето крем за раце што содржи ланолин ќе ги заштити вашите раце и нокти од негативните ефекти на хлорот.

Прочитајте кои нијанси на лакови за нокти ги прават вашите раце да изгледаат помлади.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар