7 вида болка во градите што не треба да ги игнорирате

7 вида болка во градите што не треба да ги игнорирате

Без оглед колку описот на симптомите од страна на пациентот сугерира на помалку сериозна дијагноза, секогаш кога лекарите ќе ги слушнат зборовите „болка во градите“ или „стегање во градите“, сметаат дека е најдобро да се испитаат сите можни причини. Ниту еден вид болка во градите не треба да се игнорира. Еве за кои видови болка треба да одите на лекар:

7 вида болка во градите што не треба да ги игнорирате

Болка која се зголемува со текот на времето или ве боли дури и кога одморате

Лекарите се загрижени кога пациентот пријавува болка или стегање во градите што се влошилo во последните денови или недели. Исто така, треба да пријавите каква било „болка во мирување“, а тоа е кога имате симптоми на притисок во градите, дури и ако не се напрегате. Тоа може да биде знак за проблем со срцето.

Болката што укажува на срцеви заболувања може да се влоши кога сте активни, а потоа брзо исчезнува кога ќе ја прекинете активноста.

Чувство како некој да седи на вашите гради

Непријатноста во градите може да биде предизвикана од блокада на протокот на крв во срцето, што може да резултира со срцев удар. Може да чувствувате напнатост или тежина, како некој да седи на вашите гради или понекогаш може да се појави остра болка или непријатност.

Во некои случаи, може да се појават други симптоми, како што се непријатност што се шири на вилицата или надолу кон левата рака, отежнато дишење, нетолеранција на вежбање, силно чукање на срцето или вртоглавица.

Остра болка кога вдишувате или лежите на страна

Ако непријатноста се влошува кога вдишувате длабоко или лежите на левата страна, тоа може да укаже на перикардитис. Акутната болка или притисокот може да бидат предизвикани и од перикардитис, миокардитис (воспаление на срцевиот мускул), кардиомиопатија (слабеење на срцевиот мускул) и други сериозни срцеви заболувања.

Болка што се јавува ако ја притиснете областа

Болката во градите може да биде предизвикана од оштетување или воспаление на мускулите, зглобовите, коските или сврзното ткиво. Ова може да укаже на тоа дека имате работа со напнат или скинат мускул, фрактура на ребро или костохондритис, а ова е воспаление на ‘рскавицата каде што се прицврстени вашите ребра.

Ако имате мускулно-скелетна причина за болка, речиси секогаш кога ќе ја притиснете таа област, ќе почувствувате болка.

Овој вид непријатност во градите ќе се влоши ако ја користите повредената област, но не и ако користите друг дел од телото. Ако престанете да ја движите болната област, болката веројатно ќе исчезне.

Ако болката не е поврзана со некое срцево заболување, од таквата болка може да се ослободите со антиинфламаторни лекови и одмор.

Интензивна болка при длабоко дишење или болка во рамото

Проблемите со белите дробови може да предизвикаат притисок или болка во градите, а овие знаци обично се поврзани и со вашето дишење.

Непријатноста која се влошува со длабоки вдишувања може да укаже на воспаление на белодробното ткиво, познато како плевритис. Исто така, може да почувствувате болка во рамото.

Болката и притисокот во градите може слично да се појават пред напад на астма, кога имате пневмонија или ако во крвните садови во белите дробови има заглавено тромб.

Чувство на топлина во градите или во близина на градите

Проблемите со дигестивниот систем може да предизвикаат болка во градите која обично се чувствува како горење или стегање. Воспалението на хранопроводот и чирот на желудникот или тенкото црево може да предизвикаат ваква непријатност.

Ако се покаже дека проблемот е во вашиот дигестивен систем, треба да избегнувате тешка и зачинета храна пред спиење и да ја кревате главата додека лежите.

Нагло стегање со отежнато дишење и силно чукање на срцето

Болката во градите може да биде секојдневен симптом на вознемиреност или може да се појави при напад на паника, каде што може да биде поврзана со отежнато дишење, силно чукање на срцето и потење. Многу луѓе кои претходно не го доживеале ова може да помислат дека имаат срцев удар бидејќи симптомите може да бидат слични.

Прочитајте како да се ослободите од болката во вратот и грбот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар