Рижото со кари и зеленчук

Рижото со кари и зеленчук

Овој необичен рецепт за рижото е одличен прилог, но и вкусно главно јадење. Доколку сакате зачинета храна, пробајте го уште денес.

Рижото со кари и зеленчук

Потребни состојки:

 • 180 грама ориз
 • Кромид
 • Шери домат
 • 200 грама грашок
 • Морков
 • Кари
 • Прстофат сол и бибер

Начин на подготовка:

 • Измијте го оризот и сварете го.
 • На малку масло пропржете го кромидот, а по неколку минути додајте го шери доматот пресечен на половина. Динстајте додека не омекне доматот.
 • Потоа додајте грашок, ситно исечканиот морков и кари и добро измешајте.
 • На крај додајте го и оризот и оставете го малку да се крчка на средна температура.

Топлиот ориз можете да го послужите и со месо по ваш избор.

Пробајте го и рецептот за ориз подготвен на мексикански начин.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар