Ориз подготвен на мексикански начин

Ориз подготвен на мексикански начин

Здрав и вкусен ориз кој се подготвува многу лесно

Ориз подготвен на мексикански начин


Потребни состојки:
  • 550 мл вода
  • 2 коцки за пилешка супа
  • 1 лажица путер
  • 1 лажица ким
  • 200 г кинески ориз (издолжено зрно)
  • 90 г салса сос
  • 3 млади кромитчиња, ситно исечкани
  • 1 авокадо, исечкано
Начин на подготовка:

Водата, коцките за супа, путерот и кимот ставете ги во тавче и оставете ги да почнат да вријат. Откако водата ќе почне да врие, ставете го оризот, намалете ја температурата и покријте го тавчето.

Гответе 20 минути додека оризот не ја апсорбира водата. Потоа, додадете ја салсата, убаво измешајте и тргнете го тавчето од оган. На крај додадете ги кромидот и авокадото, измешајте и сервирајте.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар