Уметница ја претвора нејзината коса во неверојатни скулптури

Уметница ја претвора нејзината коса во неверојатни скулптури

На секој му се случило да си легне со влажна коса и следното утро да се разбуди со дело што ѝ припаѓа на современата уметност. Иако изгледа забавно, сепак со часови се обидуваме да ја средиме косата пред да излеземе надвор. Но уметницата и дизајнерка Летисија Кју го прави токму спротивното – таа ја прифатила уметноста на нејзината коса.

Оваа 22-годишна девојка ја користи нејзината коса како медиум за искажување на нејзините идеи и верувања. Таа прави животни, минијатури и секојдневни предмети користејќи игли, материјал, жица, волна и надградба за коса. За секое дело се потребни од 20 минути до 2 часа работа.

Уметница ја претвора нејзината коса во неверојатни скулптури

Уметница ја претвора нејзината коса во неверојатни скулптури

Уметница ја претвора нејзината коса во неверојатни скулптури

Уметница ја претвора нејзината коса во неверојатни скулптури

Уметница ја претвора нејзината коса во неверојатни скулптури

Уметница ја претвора нејзината коса во неверојатни скулптури

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар