Рецепт за вкусна орео торта од само 5 состојки

Рецепт за вкусна орео торта од само 5 состојки

Одличен десерт за претстојните празници како оваа торта можат да направат дури и најголемите аматери во кујната. Не ви требаат комплицирани алатки за да го направите, а рецептот вклучува само 5 состојки. Пред сè, нема потреба да се пече.

Рецепт за вкусна орео торта од само 5 состојки

Потребни состојки:

  • 400 г путер од кикирики
  • 200 г црно чоколадо
  • 175 г шеќер во прав
  • 175 г путер
  • 20 орео бисквити

Начин на подготовка:

  1. Скршете ги бисквитите и измешајте ги со 75 г стопен путер. Притиснете ја добиената мешавина во тркалезен калап за торти и ставете ја во фрижидер 30 минути.
  2. Измешајте путер од кикирики со шеќер во прав додека не добиете мазна смеса. Истурете ја смесата врз оладената база од бисквити орео. Ставете го во фрижидер половина час.
  3. Измешајте ја преостанатата количина обичен путер со парчињата темно чоколадо и стопете ја на пареа додека не добиете сјајна глазура.
  4. Истурете ја глазурата врз тортата и ставете ја во фрижидер 30 минути или неколку часа. Добар апетит!

Moжеби ќе сакате да го пробате и овој рецепт за торта од палачинки и пире од костени.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар