Рецепт за пире од карфиол

Пирето не мора секогаш да биде од компири, овојпат пробајте да го направите од карфиол.

Рецепт за пире од карфиол

Потребни состојки:

  • 1 главица карфиол
  • 2 чаши вода
  • 4 чешниња лук
  • 1 лажичка сол
  • малку пипер
  • 2 ловорови лисја
  • 1 лажица путер
  • млеко по потреба

Начин на подготовка:

Посолете ја водата и варете ја на средна топлина. Кога ќе почне да врие, додајте ги карфиолот искинат на цветчиња, лукот и ловоровиот лист.

Кога карфиолот ќе стане мек, исцедете ја водата и извадете го ловоровиот лист. Додајте го путерот и почекајте да се стопи.

Изгмечете го карфиолот или изматете го со миксер и додајте сол и бибер по желба.

Ако е потребно, можете да додадете малку млеко во пирето.

Погледнете како да направите чоколаден колач готов за 60 секунди.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар