Рецепт на денот: Колач од топло млеко

Рецепт на денот: Колач од топло млеко

Ако ви треба едноставен и брз рецепт, погледнете како да го направите овој вкусен колач од топло млеко за кратко време и без многу труд.

Рецепт на денот: Колач од топло млеко

Потребни состојки:

  • 4 јајца
  • 380 грама шеќер
  • екстракт од ванила
  • 180 грама брашно
  • 2 лажички прашок за печиво
  • 250 милилитри млеко со 2 % млечна маст
  • 150 грама маргарин исечкан на коцки

Начин на подготовка:

1. Во голем сад изматете ги јајцата, а потоа додајте го шеќерот и продолжете да мешате сè додека смесата не стане лесна и пенеста. Потоа додајте го екстрактот од ванила и на крај додајте ги брашното и прашокот за печиво.

2. Загрејте ги млекото и маргаринот додека тој не се стопи. Потоа додајте ги во веќе подготвената смеса и мешајте додека не добиете хомогена смеса.

3. Во подмачкана тава ставете ја смесата и печете 30 до 35 минути на температура од 180 степени. Откако колачот ќе биде готов, оставете го да се излади.

Погледнете ги и овие три супер брзи и едноставни рецепти со пуканки.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар