Производи за бебиња кои дефинитивно нема да ви бидат потребни

Производи за бебиња кои дефинитивно нема да ви бидат потребни

Кога родителите очекуваат бебе за прв пат, тие обично прават список на неопходни работи што ќе им бидат потребни на нивното новороденче.Од облека, пелени, кревети, колички.

Сепак, има толку многу работи што никогаш нема да ви требаат. На пример, родителите купуваат огради за кревети за бебиња, така што малите деца не удираат со главата на летвите на креветчето. Сепак, ова може да биде вистински кошмар за децата. Експертите предупредуваат дека оградите претставуваат опасност и го зголемуваат ризикот од синдром на ненадејна смрт кај новороденчињата.

Се предлага сите предмети што можат да го покријат лицето на детето да се чуваат подалеку од креветот.

Производи за бебиња кои дефинитивно нема да ви бидат потребни

Носач за бебиња со тесна основа го одржува бебето во најнездрава положба. Носењето бебе на овој начин создава голема напнатост на ‘рбетот и го зголемува ризикот од дислокација на колкот. Ризикот е особено висок кај бебиња под 6 месеци.

Носењето бебе има голем број придобивки и за родителите и за децата, само имајте на ум дека носачот на бебиња треба да има широка основа.

Кога бебињата почнуваат да се движат низ куќата, родителите се предаваат на искушенијата и купуваат проодувалки. Сепак, тие се нелегални во некои земји, како што е Канада. Тие исто така претставуваат голем ризик од траума, затоа што децата можат да се превртат или да паднат.

Секој трет случај на давење кај деца под 2-годишна возраст е предизвикан од седишта за бања. Некои родители сметаат дека овие седишта се безбедносна претпазливост, сепак децата можат да се лизнат и да се удават.

Бебешки перници се исто така непотребни за деца под две години.

Погледнете го овој трик како да го заспиете бебето побрзо.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар