Одмор кој нема да ве чини ни денар

Одмор кој нема да ве чини ни денар

Ако мислите дека менталниот одмор не е ништо во споредба со егзотично патување во лето, размислете повторно. Честите ментални одмори се клучни за реставрирање на емоционалната благосостојба. Еве три есенцијални совети кои ќе ви помогнат да го откриете сопственото ментално патување.

Одмор кој нема да ве чини ни денар

1. Повеќе време за себе

Презафатени сме со исполнување на туѓите желби што сосема забораваме на сопствените. Подзастанете пет минути и размислете за сопствените желби и идеи и сфатете го тоа како депозит кој го вложувате во бакна од кој сите пријатели ќе имаат корист.Одмор кој нема да ве чини ни денар

2. Не дозволувајте ништо да ви го одвлече вниманието

Брзото темпо на живеење направи да биде нормално да работиме повеќе работи во исто време, да бидеме на повеќе места за неколку часа, да комуницираме со мобилни уреди… Од време на време, откачете се од компјутерот и ајфонот: исклучете ги (или ставете ги на тивко) и направете го она што долго време сте го одолговлекувале.

Одмор кој нема да ве чини ни денар

3. Предадете им се на сопствените сетила

Затворете ги очите и замислете си некоја ситуација која ќе предизвика насмевка на вашето лице. Тоа може да биде плажа, планина или дворот преполн со најблиските пријатели. Потоа, обидете се да го помирисате тоа што го замислувате (морската вода, планинската река, скарата во дворот). Помирисајте, слушнете, видете… се тоа со затворени очи. Така ќе ја  создадете најубавата сцена која ќе ви предизвика внатрешен, ментален и емотивен мир. Тоа спокојство не може да се купи со ниедни пари на светот.

Одмор кој нема да ве чини ни денар

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот

Поврзани содржини

Остави коментар