Раскошна куќа во облик на лист

Раскошна куќа во облик на лист

На брегот од јужниот дел на Рио де Жанеиро, од бразилскиот пејзаж произлегува куќа во форма на шест листови, како да е составен дел од природата.Раскошна куќа во облик на листРаскошна куќа во облик на листРаскошна куќа во облик на лист„Casa Folha“ (куќата лист), која е дело на архитектите Мареинес и Паталано, е големо тропско прибежиште, чиј покрив изгледа како шест ливчиња во облик на цвет, кои во суштина штитат од жешкото сонце, а под нив се крие најрелаксирачкиот двор на светот, романтична спална соба, гостопримлива трпезарија која отвора апетит и други приватни и гостински простории.Раскошна куќа во облик на листРаскошна куќа во облик на листНаместо стандардни врати, просторот го делат стаклени шибер врати, што му дава на домот широчина и топлина и овозможува да се оствари интеракцијата помеѓу човекот и природата. Ако ги отворите вратите, мирисот на морето ќе навлезе насекаде низ просторот. Раскошна куќа во облик на листВо овој дом сè е во знакот на природата и летниот период, кога сите грижи собрани во текот на годината, одеднаш исчезнуваат.Раскошна куќа во облик на листРаскошна куќа во облик на листЕнтериерот, исто како и листовите, е инспириран од природата. Мебелот, ѕидовите, подот, завесите и сè останато е искомбинирано во различни нијанси на земјени тонови, кои создаваат чувство како да живеете на некоја тропска плажа.Раскошна куќа во облик на листРаскошна куќа во облик на листРаскошна куќа во облик на листРаскошна куќа во облик на листРаскошна куќа во облик на листРаскошна куќа во облик на листРаскошна куќа во облик на листОсветлувањето во „Casa Folha“ е многу интересно, бидејќи сокриените светилки, успеваат да му дадат вистински карактер на овој дом, во вечерните часови.Раскошна куќа во облик на листВо секој случај, оваа куќа не изгледа ни малку полошо и во текот на денот, кога нејзиниот природен акцент, блеска со највисок сјај. Раскошна куќа во облик на листРаскошна куќа во облик на лист

———————————————————————————————————————————————————————
Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

  1. marija Reply

    ja sakam prvata kuka mnogu e ubava kolku pari ja prodavate imame namera da ja kupime..!??

  2. Trajan Reply

    Kukata e izvonredno ubava.

Остави коментар