Лесно се одгледуваат, им успеваат на сите: Најубавите есенски цвеќиња

Лесно се одгледуваат, им успеваат на сите: Најубавите есенски цвеќиња

Овие растенија со раскошни цветови се многу лесни за одгледување и ќе ги разубават есенските денови. Тие цветаат во текот на целата есен и поради долгиот период на цветање, ќе ја разубавуваат вашата градина дури и до првиот мраз. Погледнете кои се најубавите есенски цвеќиња:

Хризантеми

Лесно се одгледуваат, им успеваат на сите: Најубавите есенски цвеќиња

Градинарските хризантеми се вистински кралици на есента. Тие растат од 30 до 50 центиметри над земјата и формираат исклучително убави, симпатични грмушки. Тие се отпорни на мраз, а за зимата е доволно да се покријат со компост или со градинарска почва. Тие обично цветаат од средината на летото до крајот на ноември. Цветовите можат да се бидат во различни бои. Им одговара плодна, малку влажна, топла почва и место изложено на сончева светлина.

Хедер

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Green Pastures (@green_pastures_norfolk) on

Ова растение е многу лесно за одгледување. Припаѓа на големото семејство Хедер, кое има повеќе од 500 видови. Тоа е зимзелена грмушка со мали цвеќиња во форма на ѕвончиња во различни бои. Не бара посебна грижа и цвета од септември до првиот мраз, а се сади од рана пролет до доцна есен. Ова растение сака сончеви места и лесна, добро дренирана почва.

Астер

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lily (@my_lilgarden) on

Ова растение цвета од крајот на август до ноември. Станува збор за повеќегодишно растение за кое не е потребна посебна грижа. Обично расте од 120 до 150 центиметри во висина.

Прочитајте кога да им ја смените земјата на вашите растенија според месечевиот календар.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар