Корисник на Тик Ток објави едноставен рецепт за крем бруле кој мора да го пробате!

Корисник на Тик Ток објави едноставен рецепт за крем бруле кој мора да го пробате!

Еден корисник на Тик Ток сподели рецепт за брз и лесен крем крем бруле со стопен сладолед од ванила.

@shefshaqYou do NOT need a blow torch. 🔥 ##food ##foodlover ##easyrecipes ##quickrecipes ##foryou ##foryoupage ##fyp ##baking♬ original sound – shef shaquille

Потребни состојки:

  • 120 милилитри стопен сладолед
  • 1 жолчка
  • шеќер

Начин на подготовка:

  1. Стопете го сладоледот во микробранова печка.
  2. Потоа додадете ја жолчката, изматете темелно, така што сè ќе се комбинира, а потоа истурете во еден мал длабок сад.
  3. Откако ќе ја загреете рерната на 165 степени, земете го плехот за печење, а во него ставете го малиот сад со смесата од сладоледот и жолчката.
  4. Кога ќе го ставите плехот во рерна, внимателно истурете малку топла вода во плехот, односно до половината од садот со крем бруле.
  5. Печете помеѓу 40 и 50 минути. По најмалку два часа, можете да го карамелизирате шеќерот во тава за да го прелиете крем брулето. Одозгора можете да посипете и со малку шеќер.

Погледнете го и овој рецепт за неодолива пита со грозје.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар