Кои се придобивките од ашвагандата?

Кои се придобивките од ашвагандата?

Ашваганда е популарна античка лековита билка и има неверојатни здравствени придобивки. Познато е дека ашваганда управува со стресот и се идентификува како билка која има придобивки за мозокот и телото на една личност.

Кои се придобивките од ашвагандата?

Ашваганда се прави и се заснова на принципите на природно лекување. Познато е дека намалува некои нивоа на шеќер во крвта. Релевантни студии покажале дека може да го намали нивото на шеќер во крвта кај здражи луѓе, како и кај дијабетичарите, а го намалува и нивото на холестерол. Се вели дека ашвагандата поседува антиканцерогени својства, а неколку студии врз животни покажале дека ашвагандата има соединение витаферин, кое предизвикува апоптоза и е познато дека ги убива клетките на ракот во телото, а потоа го попречува растот на ваквите клетки во телото.

Оваа волшебна билка е славно програмирана да го намалува нивото на стрес и вознемиреноста кај луѓето. Спроведена е 60-дневна студија во која е откриено дека околу 64 лица пријавиле намалено ниво на анксиозност, нивоа на стрес и несоница. Но, не е само ожа, туку исто така се вели дека ашвагандата има својства што дури можат да ги намалат симптомите на депресија.

Заедно со погоре споменатите точки, се знае дека ашваганда ја зголемува плодноста кај мажите, а и дека го подобрува и сексуалното здравје на мажот. Исто така, пријавено е дека мажите кои ја консумирале оваа билка покажале зголемен број на сперматозоиди и подобар квалитет на сперматозоидите.

Дали знаевете дека помага и со зголемувањето на мускулната маса? Мажите кои земале 50-1250 мг корен од ашваганда секој ден добиле одредена мускулна маса во период од 30 дена.

Прочитајте за овие 7 грешки во хидратацијата што најверојатно ги правите и вие.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар